Parallax

Mongolský Talent 2014

Khaliunsuren Narankhuu

Hadí žena, rodinná kapela nebo vicemistr Evropy. Česko hledá mongolský talent

Letenka pro babičku z Mongolska, operace očí nebo snímky od světoznámého fotografa. To jsou jen některé sny finalistů soutěže Česko hledá mongolský talent, kterou vyhlásilo Velvyslanectví Mongolska v ČR ve spolupráci se společností MoneyPolo a neziskovou organizací Richmon. O tom, kdo je nejtalentovanější a zaslouží si splnit svůj sen, rozhodnou lidé v hlasování na internetu.

Soutěž byla spuštěna 20. března a ukončena bude 19. dubna. Za první týden hlasování se do ní zapojilo přes pět tisíc lidí. Souboj čtyř finalistů se odehrává na stránkách mongoliantalent.moneypolo.com.

„Zapadli do české společnosti, přesto jsou výjimeční. Česko hledá mongolskou superstar.“ To je motto soutěže, kterou ve středu 20. března odstartuje Velvyslanectví Mongolska v ČR. Utká se v něm čtveřice finalistů: vicemistr Evropy v taekwondu, nadějná modelka a herečka, rodinná kapela hrající na tradiční mongolské nástroje nebo hadí žena z cirkusu.

Velvyslanectví: chceme sbližovat a vyvrátit některé stereotypy

„Soutěží bychom chtěli ukázat Čechům ty největší talenty z mongolské menšiny, sblížit tyto dvě skupiny a vyvrátit některé stereotypy o Mongolech,“ uvedl Yalalt Purevsuren z mongolského velvyslanectví.

V soutěži finalisté bojují o splnění svého životního snu. „Například rodina, která má svou tradiční mongolskou hudební skupinu, si přeje letenku pro babičku, kterou několik let neviděli. Nadějný taekwondista zase potřebuje operaci očí. Za každým talentem se skrývá silný osobní příběh i velký sen,“ řekl Nikolay Rozhok ze společnosti MoneyPolo, která je pořadatelem soutěže.

O tom, komu se nakonec sen splní, rozhodnou lidé v internetovém hlasování. Prostřednictvím webových stránek mongoliantalent.moneypolo.com budou moct o vítězi hlasovat až do 19. dubna.

Hlasování skrz sociální sítě

„Hlasování bude probíhat prostřednictvím sociálních sítí. Na facebooku také spouštíme stránku s řadou informací i zajímavostí ze zákulisí soutěže,“ prozradil Nikolay Rozhok.

Zkrátka nepřijdou ani hlasující. Každý pětistý získá od společnosti MoneyPolo kartu nabitou 50 dolary. V závěru soutěže pak třem nejaktivnějším hlasujícím MoneyPolo rozdá karty v hodnotě 300 dolarů. Ve hře je tak více než 15 tisíc korun.

Vyhlášení finalistů talentové soutěže pak proběhne 20. dubna na tradiční Jarní oslavě. „Ta se letos uskuteční 20. dubna v pražském kulturním centru Novodvorská. Všichni jsou na tradiční galavečer i předcházející sportovní akce srdečně zváni,“ dodal Yalalt Purevsuren z mongolského velvyslanectví.

O soutěžících

 • Khaliunsuren Narankhuu

  Khaliunsuren Narankhuu
  • Věk: 24 let
  • V České republice žije od roku: 2008
  • Čím se zabývá: hadí žena v cirkusu
  • Jaký sen mu může soutěž splnit: letenka do Mongolska
  • Cirkus je jako rodina, ta má mi ale chybí

  „Vaše dcera je velmi nadaná, měla by se k nám přidat“. Takový dopis dostali rodiče sedmileté Khaliunsuren poté, co ji zvědavost přivedla do cirkusu. Vystupovat v něm začala o rok později. Dnes patří „hadí žena“ mezi evropskou špičku a má za sebou přes 3 500 vystoupení po celém světě. „Jako dítě jsem byla od rodičů stále pryč. Období, kdy si děti hrají, jsem přeskočila,“ vzpomíná. Rodinu spojila až Česká republika, kam se rodiče vydali za prací. V 16 letech se sem přestěhovala také Khaliunsuren a hned našla angažmá – u Národního cirkusu Jo-Joo. Vystupuje v něm i po porodu svého syna Tengise. „Cirkus je můj osud, je to jako rodina,“ říká Khaliunsuren. Ta skutečná jí ale chybí, ráda by proto vyhrála letenky do domovského Mongolska.

 • Munkhtaivan Munkhbaatar

  Munkhtaivan Munkhbaatar
  • Věk: 25 let
  • V České republice žije od roku: 2008
  • Čím se zabývá: taekwondo
  • Jaký sen mu může soutěž splnit: operace očí
  • Chci být mistrem světa. Za Českou republiku

  Narodil se v Ulánbátaru, ale na mezinárodních závodech startuje pod českou vlajkou. Pětadvacetiletý taekwondista Munkhtaivan Munkhbaatar má velké cíle – na příštím mistrovství světa chce zvítězit. „Reprezentovat Českou republiku je pro mě velký závazek. Nechci zklamat lidi, kteří ve mně věří,“ říká závodník s černým pásem. Mezi jeho největší úspěchy patří stříbrná a bronzová medaile z mistrovství Evropy. „Mám mnoho snů, chci se stát se dobrým trenérem a dotáhnout to na světového šampiona,“ říká Munkhtaivan. Kromě soupeřů mu v cestě za jeho snem stojí ještě jiná překážka – špatný zrak. Na závodech startuje bez brýlí i kontaktních čoček. A to ho znevýhodňuje. V soutěži by si proto přál vyhrát operaci očí.

 • Borolzoibataarovi

  Borolzoibataarovi
  • Věk: Buyannyam (17 let), Borolzoibataar Borolzoibataar (50 let), Dashdavaa Lkhagvasuren (40 let)
  • V České republice žijí od roku: 2008 (Miye a Dashdavaa), 2010 (Buyannyam)
  • Čím se zabývají: rodinná hudební skupina
  • Jaký sen jim může soutěž splnit: letenky pro babičku z Mongolska
  • Borolzoibataarovi hrají v rodinné kapele. Chybí jim v nich babička

  Morin chúr. To je název pro tradiční mongolské cello a hudební nástroj, na který hraje celá rodina Borolzoibataarových. Do Česka přišli nejprve rodiče – tatínek Miye a maminka Dashdavaa. „Jeden známý nám vyprávěl o Praze a o zdejší vyhlášené konzervatoři. Rozhodli jsme se, že změníme život, aby měla naše dcera lepší možnosti,“ říká paní Borolzoibataarová. Když za nimi Buyannyam po dvou letech přijela, přesvědčila o svém talentu také pražskou konzervatoř, na které nyní studuje první ročník hry na violoncello. V Praze ji ale někdo chybí. „Moc se mi stýská po babičce, která se o mě starala, když rodiče odešli do Česka. Čtyři roky jsem ji neviděla, moc bych si přála, aby sem přijela,“ říká Buyannyam.

 • Mungunzul Bayarkhuu

  Mungunzul Bayarkhuu
  • Věk: 27 let
  • V České republice žije od roku: 1999
  • Čím se zabývá: modeling
  • Jaký sen mu může soutěž splnit: focení v Miláně s Karlem Losenickým
  • Můj sen? Hrát v českém filmu a fotit v Miláně

  Můžete ji znát z finále soutěže Miss Expat, plakátů, několika kalendářů či televizních reklam. Mungunzul Bayarkhuu je úspěšná modelka, ale také učitelka. Cizince učí češtinu, Čechy zase angličtinu a mongolštinu. Na svůj splněný sen ale Mungunzul zatím čeká. „Chtěla bych se stát herečkou a zahrát si v českém filmu,“ přeje si. Plánuje také, že získá licenci, aby se mohla stát soudní překladatelkou, a chtěla by se vrátit na vysokou školu. Tu ukončila, když se její rodiče vrátili do Mongolska a ona tu zůstala se svým mladším bratrem, o kterého se musela postarat. Díky soutěži může v Miláně nafotit se světoznámým fotografem Karlem Losenickým snímky, které její kariéru posunou zase o kousek dál.